על ניתוח חזה לגבר

לרוב אנו שומעים על ניתוחי חזה לנשים בין אם מדובר בהקטנה, הגדלה או הרמת חזה. אך ישנם מקרים בהם נדרשים גם ניתוחי חזה לגברים. במרבית המקרים מדובר במצב של גינקומסטיה. תופעה זו מוכרת אצל גברים והיא באה לידי ביטוי בצמיחה מוגברת של רקמת השד. ניתוח להקטנת החזה היא אפשרות אשר ניתנת לגברים עם גניקומסטיה. ניתוח חזה לדבר יכול להיות גם פתרון במקרים של הורדת משקל קיצונית וצניחת עור החזה.

ניתוח הקטנת חזה לגבר – איך זה קורה?

ניתוח להקטנת חזה נעשה תחת הרדמה כללית כאשר ינשים מקרים שבוחרים להשתמש רק בהרדמה מקומית עם תרופת הרגעה. מטרת הניתוח היא ליצור מראה של שד גברי אסתטי ללא עיוותים באזור השד או הפטמה. כחלק מהניתוח אפשר לבצע גם שאיבה של שומן מאזור השד, כריתה של רקמות ואפילו לשלב בין הפרוצדורות. הטכניקה בה בוחרים להשתמש תלויה בכמות וגמישות העור באזור החזה. השלב הראשון בניתוח הוא ביצוע חתך לאורך היקף החלק התחתון של העטרה. אורך החתך יהיה בהתאם לאנטומיה של אותו מטופל. כאשר מודבר במקרה של גניקומסטיה קשה, יכול להיות שתידרש הסרה של עור ואף הזזה של הפטמה למיקום הנכון כך שייווצר מראה סימטרי ואסתטי. ברוב המקרים נדרש לבצע חתך יחסית קטן באורך של כחמישה מילימטרים ושאיבת שומן. פעולת השאיבה גורמת לרקמת הבלוטה מהארולה לצאת דרך החתך. הפרוצדורה מונעת פגיעה באספקת הדם ומקטינה משמעותית את הסיכוי של עיוות בפטמה. סיבוכים לאחר הניתוח גם הם נמוכים יחסית מאשר בטכניקות המצריכות כריתה בניתוח כירורגי פתוח.

ד"ר עומר וולף
מאמר זה בחסות ד"ר עומר וולף

ד"ר עומר וולף הינו רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים אסף הרופא, מומחה בניתוחי גינקומסטיה

איך להתכונן לניתוח חזה לגבר?

לפני הניתוח, המנתח יבקש לקבל מידע בנוגע להיסטוריה הרפואית של המטופל ויבצע בדיקה פיזית על מנת לוודא כי ניתן לבצע את הניתוח. במידה והמטופל סובל ממחלת לב, יהיה עליו לעבור בדיקות ולקבל אישור רפואי ממומחה לב שלא קיים סיכוי לעשות את הניתוח. המנתח עלול לבקש שהמטופל ירד במשקל לפני הניתוח על מנת להבטיח את התוצאות הטובות ביותר. לאחר שייקבע תאריך, להליך הכירורגי, המנתח ייתן הוראות מאוד מפורטות כהכנה לניתוח:

  • הימנעות משיזוף כשבועיים לפני הניתוח. כיוון שמדובר בניתוח שמתעסק בהסרה של עור, השיזוף עלול לעלות את הסיכוי שהסימנים מהחתך יישארו כצלקת קבועה ובולטת.
  • הפסקת עישון למשך כחודש לפחות לפני הניתוח. ידוע כי ניקוטין מעכב תהליך ריפוי ולכן חשוב מאוד להקפיד על כך ולא לחרוג מההנחיה.
  • הפסקת נטילת תרופות כמו מדללי דם, תרופות המכילות אספירין, ויטמין E ותוספי צמחים למיניהם.
  • אין להסיר את שיער החזה כשבועיים לפני הניתוח וכחודש וחצי אחריו
  • אם בדרך כלל מסירים את שיער החזה שלך, הימנע מלעשות זאת במשך שבועיים לפני ושישה שבועות לאחר הניתוח.
  • דיווח על כל זיהום או מחלה כלשהו שמופיע טרם הניתוח, גם אם מדובר בהצטננות קלה.
  • הגעה לניתוח עם כל תוצאות הבדיקות הרלוונטיות שהמטופל התבקש לעשות
  • בגדים – יהיה עליכם לדאוג לבגדים המיועדים לדחיסת חזה אום תלבשו לאחר הניתוח למשך זמן שייקבע על פי המנתח. בנוסף, תדאגו שיש ברשותכם מספיק חולצות שיהיו נוחות ללבישה בחודש הראשון שלאחר הניתוח. כדאי שהחולצות לא יהיו צמודות אך גם לא גדולות מדי – כאלה שיגרמו לכם להרגיש בנוח.

יום הניתוח – למה לצפות?

הניתוח יכול להתבצע בבית חולים או בכל מתקן רפואי בכל האישורים לבצע פרוצדורת של הקטנת חזה לגברים. הליכים אלה נמשכים בדרך כלל בין שעתיים לשלוש אך כמובן שזמן הניתוח נקבע בהתאם לחומרת המצב ואופי הטיפול. לפני התחלת יינתנו תרופות כירורגיות ואף תרופות הרגעה למקרה של חרדה ולחץ. במהלך הניתוח, יוצגו המדדים של המטופל בצגים שונים – לחץ דם, דופק וכמות חמצן בדם. לאחר הניתוח יועבר המטופל להתאוששות ולאחר מכן לחדר. הלבוש באותו יום צריך להיות רפוי ונוח – מומלץ ללבוש בגדים שניתן לפתוח עם רוכסן מקדימה ומכנסי טרנינג רופפים. שחרור הביתה מתאפשר לרוב לאחר לילה של אשפוז שמטרתו להשגיח על המדדים של המטופל.

התאוששות לאחר הניתוח

תהליך ההחלמה יכול לקחת כמה שבועות עד שמגיע לסיומו. כאמור, כדאי לקחת כמה ימי חופש ולקחת בחשבון שאזור החזה יהיה נפוח, כואב ומלא בשטפי דם למשך כמה שבועות. את בגד הדחיפה המטופל יצטרך ללבוש לאורך כל היום והלילה למשך כשבוע ועד שבועיים לאחר הניתוח. פעולת הדחיסה מסייעת לוודא שהמקום מחלים ביעילות ובמהירות. התחבושות צריכות להישאר בהתאם לזמן שלוקח לפצעים להירפא כאשר את התפרים יהיה ניתן להסיר לאחר כשבוע וחצי. במקרה של תפרים נמסים, לא תצטרכו להגיע אל הרופא על מנת להסיר אותם (אבל כן להגיע לביקורת). השתדלו לטפל בכל מה שאתם צריכים לפמי הניתוח והכינו לעצמם ספרים וסרטים שתרצו לראות – כך תוכלו להעביר במהירות את זמן ההתאוששות. אם יש אתכם מלווה בבית שמטפל בכם, בקשו ממנו לשים לידיכם, מזון ומים כך שתוכלו להגיע אל הדברים בקלות מבלי שתצטרכו לקום מהספה או מהמיטה. יש להימנע מפעילות גופנית, מתיחות והרמה של משאות כבדים למשך חודש לאחר הניתוח. הצפייה היא שתוכלו לשגרת חיים רגילה לאחר כחודש וחצי. נהיגה ברכב תתאפשר כאשר לא תחושו בעת חגירת חגורות הבטיחות – עניין של מספר שבועות. את התוצאות הסופיות תוכלו לראות בתום חצי שנה לאחר הניתוח.

סיבוכים בניתוחי חזה לגבר

בזמן הניתוח יכולים להיות סיבוכים אך לעיתים הם דווקא מופיעים לאחר סיום הניתוח. ב – 24 השעות הראשונות שלאחר הניתוח, עלולים להיווצר דימומים ברקמת השד, הידבקות, התפתחות של גושים וקרישי דם בורידים. הסיבוכים יכולים דווקא להופיע בשלב מאוחר יותר בתהליך. התוצאות הסופיות של ניתוח חזה לגבר כוללות גם צלקות אך לעיתים הן יותר בולטות. הניתוח עלול גם להסתיים בחוסר אחידות של הפטמות והשדיים. תהליך הריפוי גם הוא עלול להיות איטי מהרגיל ואף להסתיים באובדן של תחושה באזור הפטמות.

perfect-breasts
perfect-breasts